Logistics Outsourcing (polish)
Essay by people • August 30, 2011 • Essay • 344 Words (2 Pages) • 1,450 Views
Producent, chcąc samodzielnie optymalizować koszty logistyczne, nie osiągnie nigdy takiego efektu, jaki osiągają operatorzy logistyczni. Outsourcing usług logistycznych powinien być kolejnym etapem w rozwoju każdej firmy. Mimo iż wielu po¬tencjalnych klientów wciąż ostrożnie podchodzi do outsourcingu usług logistycznych, coraz więcej jest firm, które zauważyły, iż bez przemyśla¬nych rozwiązań z dziedziny logistyki nie są w stanie dostarczać produktów na terenie całego kraju. Dodatkowo chcą mieć towar na półce sklepowej jak najszybciej. Takie firmy decydują się na obniżenie kosztów działalności poprzez reorganizację swoich struktur oraz zlecenie zadań transportowych i logistycznych zewnętrznym operatorom.
W warunkach ostrej konkurencji rynkowej oszczędności wynikające ze zlecenia działalności transportowo-logistycznej wyspecjalizowanemu operatorowi mogą być znaczące. Będą one przede wszystkim wynikać z redukcji kosztów, związanych z utrzymywaniem infrastruktury i personelu, który dotychczas obsługiwał procesy łączące się z zaopatrzeniem, gospodarką magazynową, dystrybucją czy transportem. Zwłaszcza kapitałochłonna jest logistyka produktów świeżych. Tu konieczne są specjalistyczne magazyny i odpowiedni tabor, o samym know-how czy właściwym wyszkoleniu pracowników nie wspominając. Drogie są także same nośniki energii, które są przecież kluczowe w obsłudze produktów wymagających kontrolowanej temperatury. Wystarczy cieplejsze lato albo mroźna zima i koszty diametralnie wzrastają. Tabor samochodowy musi być wyposażony m.in. w agregaty chłodnicze, przy czym czas eksploatacji takich środków transportu jest krótszy od tych które agregatów nie mają.
Ponadto wyspecjalizowany operator logistyczny oferuje klientowi usługi o jakości często znacznie przewyższającej tę, uzyskiwaną przez firmę na swoje potrzeby. Wiąże się to z posiadanym doświadczeniem i większą ilością kapitału zaangażowanego w realizację procesów logistycznych.
Porównanie możliwego do osiągnięcia poziomu jakości oraz wyliczeń kosztów usług logistycznych dla wariantu "logistyki własnej" i "logistyki z zewnątrz" jest podstawą podjęcia decyzji o outsourcingu części lub całości działań związanych z tą sferą.
Koszty transportu i logistyki często stanowią duży procent ponoszonych wydatków, tak więc dla wielu firm priorytetem jest ich optymalizacja. Jednakże nie zawsze oznacza ona zmniejszenie kosztów bezpośrednich, takich jak stawki za magazynowanie czy za transport. Dla wielu firm obniżenie kosztów oznaczać może skrócenie czasu dostawy towarów do odbiorcy, pełniejszy dostęp do klienta końcowego i możliwość szybkiej reakcji na wymagania rynkowe. Dodatkowo możliwość skupienia się przede wszystkim na działalności podstawowej ułatwia osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.
...
...